Logo
Oko
Režim pro seniory

Obec Brusné

Informace

Obec Brusné se rozprostírá v malebné krajině na samém úpatí Hostýnských vrchů v nadmořské výšce 323 metrů, asi 4 km jižně od města Bystřice pod Hostýnem, v bezprostřední blízkosti Svatého Hostýna.

Obec má katastrální výměru 817 ha a nyní má 371 obyvatel. Z jedné strany se vypíná neveliký ostroh vrcholného hřbetu Barvínku, kde ve výšce 556 metrů nad mořem můžeme nalézt trosky zříceniny hradu Křídlo a z druhé strany je obec chráněna zalesněným vrchem Břestek. Obcí protéká říčka Brusenka, jež je pravý přítok Rusavy, která se nachází v jihozápadní částí obce.

První zmínka o obci je zaznamenána v roce 1358, kdy v olomouckých zemských deskách je zapsána jako majetek Oneše ze Slavkova. Obec procházela vývojem, rozrůstala se, přibývalo nejen obyvatel, ale i řemesel a činností. Obyvatelstvo Brusného z velké většiny tvořili střední a drobní rolníci, nechyběl zde Panský mlýn a pila. Žil zde i kolář, vyráběly se zde saně a samozřejmě také brusy a brousky. Kámen na ně si zdejší obyvatelé brali z kamenitého vrchu Břestek. Tato lidská činnost dala patrně i podnět k názvu obce.